Skip links

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hosting almadan önce bilmeniz en önemli konulardan birisi ise site yüklenme hızı, teknik destek, kurumsal e-posta hizmetinin hepsi alacağınız hosting firması tarafından karşılanacağını bilmelisiniz.

Öncelikle hosting nedir?  Sorusunun anlamını tam olarak bilmeliyiz. Açmak istediğimiz web sitenin nasıl bir hosting’e sahip olabileceğini bilmeliyiz. Hosting almadan önce bilmeniz en önemli konulardan birisi ise site yüklenme hızı, teknik destek, kurumsal e-posta hizmetinin hepsi alacağınız hosting firması tarafından karşılanacağını bilmelisiniz. İstenilen durumlarda e-posta vb. diğer işlerinizi farklı firmalardan karşılayabileceğinizin notunu da düşmek isterim yani illa hosting aldığınız firmadan almak zorunda değilsiniz.

Lokasyon: Hosting lokasyonu içeriğinizi belirlediğiniz kitleye yakın yer seçmeye dikkat ediniz. Eğer içeriğiniz Fransızca ve Fransa’ya yönelik ise, Fransa içerisinde bulunan sunuculardan hosting sahibi olmanız web siteniz için daha iyidir.

Ram: Ram boyutu web sitenizin sayfalarının açılma/yükleme hızını belirlemektedir. Bunun için aldığınız hosting içerisinde bulunan özelliklerden Ram kısmını mutlaka okuyup detaylı araştırmalısınız.

İşlemci: İşlemci özelliği de diğer tüm özellikler kadar önemlidir. İşlemcinin iyi olması web siteniz içerisinde gezinirken sayfa yükleme hızlarını etkileyen faktörlerden birisidir.

Kapasite / Disk Alanı: Mevcut sitenizin dosya büyüklüğü 500mb ise ve güncelleme içerik yükleme gibi bir isteğiniz yoksa mevcut kapasitenizin 3 katı almanı yeterli olacaktır 2-3 katı 1.5gb. Sebebi mevcut sitenizin yedeğini tutmak için ve ekstradan ufak optimizasyonlar için yeterlidir. Sürekli güncel tutulan web siteleriniz için ise daha fazla boyuta ihtiyaç duyabilirsiniz bunun için disk alanı çok önemlidir.

Platform Tipi: Linux ve Windows olmak üzere 2 platformdan oluşmaktadır. Web sitenizin kodlama yapısına göre seçilmelidir! Php ile yazılmış olan web siteler Linux hosting, Asp ile yazılan web siteler ise Windows hosting seçmelidir.

Bunlar teknik olarak bilinmesi gereken kısımlardır. Geri kalan daha birçok özellikle birlikte en çok önemli olan kısım ise teknik destektir! Satın almış hosting için size bilgi sahibi olmasanız bile gerekli alanlarda yardımcı olarak en uygun ve en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak olan hosting firmalarını tercih etmelisiniz. Webse.Net sizin için en iyi hosting paketlerini sunmaktadır. Mevcut paketinizde oluşabilecek problemlere yardımcı olacaktır. Gerekli yerlerde çeşitli web site problemlerinizi veya yedek gibi sıkıntılarınıza yardımcı olacaktır.

Leave a comment

Explore
Drag