Skip links

Domain Nedir? – Domain Ne Demek?

Domain Türkçe kelime anlamı alan adıdır. Alan adı nedir? Günümüzde mevcut oluşturduğunuz siteleri barındırmak için gerekli hosting alanına uzaktan bağlanmak için harfler ve rakamlardan oluşturulan bilen tescil edilmiş isimlerdir.

Domain Nedir?

Domain Türkçe kelime anlamı alan adıdır. Alan adı nedir? Günümüzde mevcut oluşturduğunuz siteleri barındırmak için gerekli hosting alanına uzaktan bağlanmak için harfler ve rakamlardan oluşturulan bilen tescil edilmiş isimlerdir. Kısacana teknik olarak anlatmak gerekirse Domain adresiniz, dns protokolü ile web sitenizin bulunduğu hosting’e bağlanıp içerisindeki dosyaları ip üzerinden yayınlar.

Bir çok domain uzantısı mevcuttur bunlardan bir kaçı; com, net, org gibi popüler bilindik uzantılardır. Ama günümüzde co, site, info, biz ,tech gibi binlerce domain uzantıları da mevcuttur. Hatta bir çok kişi rahat okunulabilen ve akılda kalıcı olması için farklı alan adı uzantılarını seçmektedir.

Webse.Net

Her alan adının bir açıklaması mevcuttur.

.Com uzantısı: Commercial demektir. Türkçesi ise Ticari demektir. İlk çıktığı zamanlarda tamamen ticari olarak kullanılması için ortaya çıksa da günümüzde global olarak neredeyse tüm farklı sektörlerde kullanılmaktadır.

.Net: Network demektir. Türkçesi ise Ağ Uzantısı anlamına  gelmektedir.

.Org: Organization demektir. Türkçesi ise organizasyon anlamına gelmektedir. Çoğunlukla eğitim ve eğitici web siteler kullanmaktadır.

Gibi tüm alan adı uzantıları farklı bir karaktere sahiptir. Web sitenizin  alan adını seçmeden önce dikkatli olunuz rahat ve akılda kalıcı olmasına dikkat ediniz. Unutmayın Domain sizin bir markanızdır!

Leave a comment

Explore
Drag