Skip links
Explore
Drag

WordPress Nedir, Ne İşe Yarar?

Wordpress site kurma işlemi uzun yıllardır pek çok kullanıcının tercih ettiği içeriklerden birisi olmaktadır. Yazımızda Wordpress’in ne olduğuna ve ayrıntılarına dair gerekli tüm bilgileri sunuyor olacağız. Wordpress’in öncelikle GPL lisansına sahip; aynı zamanda MySQL ve PHP kullanılarak yazılmış olan kişisel bir yayın sistemi olduğunu söylemek mümkündür.

WordPress Nedir?

WordPress uygulaması içerik yönetim sistemlerinden birisi olarak kabul görmekle birlikte, yalnızca makale düzenleme ya da yazma gibi işlemler için değil; aynı zamanda her çeşit içeriğin düzenlenmesine ve yayımlanmasına uygun bir platform olması nedeniyle de dikkat çeker. Uygulamanın yaklaşık 20 yıla yayılan bir gelişim süreci vardır.

WordPress Nedir, Ne İşe Yarar?

WordPress nedir, ne işe yarar?  Temel özellikleri yukarıda verilmiş olan uygulama tür bakımından içerik yönetim sistemi ve kişisel blog olarak geçmektedir. Bununla birlikte hız ve kullanım bakımından geniş bir kullanıcı tecrübesine hitap etmekte ve pratik kullanım sağlamayı amaçlamaktadır. Açık kaynak yazılımı içerisinde yer alan bir toplulukla birlikte çalışılması nedeniyle bu sistemin avantajlarını barındırmaktadır.

İlk ortaya çıktığı dönemden bugüne gelinceye dek WordPress uygulamasını kullanım alanı devamlı olarak artış göstermiştir. Uygulama dahi dinle sürekli geliştirmeler yapılmış ve hala güncellemeleri devam edilmektedir. Oldukça yüksek bir oran içeren WordPress kullanımı sahasında günümüzde bütün internet sitesi içeriklerinin yaklaşık yüzde 65’inin WordPress uygulamasını kullanıldığı düşünülmektedir.

Bir blog altyapı sistemi ile kurulmuş olmakla birlikte günümüzde bundan çok daha fazlasını ifade eden bir uygulamadır. Kurumsal site, sosyal medya, e-ticaret, haber ve forum siteleri gibi çok sayıda farklı alanda kullanımı mevcut olmaktadır. Ülkemizde yer alan çok sayıda ziyaretçiye sahip sayısız site de yine bu uygulamanın altyapısını kullanmaktadır.

WordPress Eğitimi Nedir?

WordPress eğitimi nedir sorusunda bu ayrıntılı uygulamaya dair gerekli içeriklerin sunulduğu bir eğitim programı olarak ifade edilebilir. Uygulama özellikleri bakımından tasarladığı pek çok özellikle birlikte kuvvetli bir kişisel yayın platformu olarak değerlendirilebilir. Dileğe göre değiştirilebilir çekirdek yapısı, hızlı ve standart kişisel ayarları ile özgürce yayılımı gerçekleştirilebilen bir platformdur.

WordPress uygulamasını kullanıcılara sunduğu faydalardan bir diğeri de kodlama bilgisi ve kullanıcının ihtiyaçları açısından uygun temalar üretilip kullanabilmesidir. Bunun yanı sıra oldukça ayrıntılı ve kapsamlı bir dökümasyon barındırması nedeniyle ve pek çok soruya yanıt verebilecek kaynak ile forum barındırması sebebiyle yine başarılı bir içerik olarak değerlendirilmektedir. WordPress dahilinde geliştirilmiş olan pek çok eklenti kullanımı ile herhangi bir yazılım bilgisi gerekmeden pratik bir biçimde; hem blog hem de sosyal medya ve e-ticaret alanları haline gelebilir.

WordPress Nedir, Nasıl Kurulur?

WordPress nedir nasıl kurulur? Öncelikle WordPress uygulamasının içeriğine dair ayrıntılar temel olarak yukarıda belirtildiği şekilde de bununla birlikte kurulumuna dair de çok sayıda soru yöneltilmektedir. WordPress uygulamasını en faydalı bulunan ve yaygın bir şekilde bilinen özellikleri arasında 5 dakikalık kurulumu yer almaktadır. Hem kullanım pratikliği hem de basitliği yönünden çok yoğun talep gören uygulama yazılımın; son sürüme yükseltme işlemi de bir o kadar kolaydır ve kurulumundan da kısa bir sürede gerçekleştirilebilir.

İnternet dahilinde uygulamanın kurulumuna ve güncellenmesine dair tüm ayrıntılar belirtilmektedir. Oldukça yaygın bir şekilde kullanıma sahip olan WordPress uygulamasına dair neredeyse merak edilen her ayrıntı sanal alemde bulunabilmektedir. Web yazılım ve kurumsal tasarımlara dair;  her türlü ayrıntılı işlemi gerçekleştirmek için webse.net internet adresi üzerinden firmamızla iletişime geçebilir ve her türlü hizmete kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Yorum yapabilirsiniz

Güncelleme Yapılıyor!

Anlayışınız için teşekkür ederiz. Webse yenileniyor, güncellemeler yapılırken çeşitli dil hatası ile karşılaşabilirsiniz şimdiden anlayışlı karşıladığınız için teşekkür ederiz.