Skip links
Explore
Drag

Shopify Nedir? – Shopify nasıl kullanılır? – Shopify Dropshipping

E-ticaret yazılımları arasında öne çıkan ve dikkat çeken  shopify nedir, nasıl kullanılır? Temel olarak bir programlama ve yazılım bilgisine ihtiyaç duyulmadan internet ortamında ürünlerin satışını olanaklı kılan bir e-ticaret yazılımı olarak ifade edilebilir. Yazımızda shopify içeriğine dair ayrıntılara ve konu ile bağlantılı bilgilere yer veriyor olacağız.

Shopify Nedir, Nasıl Kullanılır?

Shopify ile az bir çaba vasıtasıyla pratik bir şekilde tek bir kontrol merkezinden hareketle belirlenmiş olan abonelik ücreti ile bir e-ticaret mağazası kurmak ve ürünleri anında satmaya başlamak mümkündür. Uygulama hakkında merak edilen ayrıntılar arasında kapsamı yer almaktadır. Yaklaşık olarak dünya genelinde 1 milyon satıcı ve 60 milyar doları aşan geliri ile dikkat çeken bir şirket konumundadır.

Kanada menşeili olarak hizmet vermekte olan firma, 2004 senesinde kurulmuştur. 3 arkadaşın kış ekipmanı satışı için internet kanalını kullanması ve mevcut sistemlerden memnun olmaması üzerinden kendilerine ait sanal mağaza açmasıyla firmanın ortaya çıkışı şekillenir. Daha sonra piyasadaki boşluğu fark ederek kendileri gibi bu alanda e-ticaret içeriği ve yazılımına ihtiyacı olan çok sayıda kullanıcı için Shopify uygulamasını kurarlar.

Shopify Mağaza Açmak

Shopify mağaza açmak noktasında düşünenler için uygulamanın sunduğu avantajlara ve olanaklara birlikte bakalım:

 • Shopify uygulamasını ait şablonlar, logo, metin ya da resimler; istenildiği takdirde kuruma ya da kişiye göre özelleştirilebilir. Dolayısıyla uygulamada mağazası olanlar rahatlıkla kendi istekleri doğrultusunda içerik oluşturabilir.
 • Dijital dünya içerisinde pek çok pazarlama aracının barındırması sebebiyle satılan ürünler konusunda da bir serbestlik mevcuttur.
 • Özellikle müşterilerin yoğun talepte bulunduğu konulardan birisi fazla ödeme seçeneği sunulmasıdır. Uygulama 70’i aşan ödeme seçeneği ile hizmet vermekte ve çok sayıda müşteriye hitap etmektedir. Bununla birlikte Türkiye işlemlerinde Garanti sanal pos kullanımına izin vardır. Yine taksitli kredi kartı satışı yapılması istenirse Garanti sanal pos, Iyziko ve payU aracılığı ile işlem yapılabilir.
 • Belirli bir bedel karşılığında işlem yapılsa da; uygulama dahilinde arayüz, tema ve kodlama gibi farklı hizmetlerinin sunumu mevcuttur.
 • Farklı yazılımlarda yer alan hatalar sistem dahilinde bulunmaz.
 • İnternet üzerinden satış yapmak isteyen mağaza sahipleri az çaba ile ve teknik bir donanım gerekmeksizin kendi mağazalarını rahatlıkla açabilir. Dolayısıyla uygulama kullanıcılarının sunucu ya da hosting gibi konulara dair ayrıntılı bir bilgiye sahip olması gerekmemektedir.
 • Shopify’nin olumlu taraflarından bir diğeri de tüm farklı cihazlardan ve internet tarayıcılarından ulaşılabilir olmasıdır. Bunun temel sebebi ise bulut tabanlı çalışan bir servis olmasıdır.
 • Sanal olarak satış yapmak isteyen çok sayıda kullanıcıya nakliye, tasarım, ve pazarlama alanında çok sayıda değişik hizmeti aynı anda sunarak süreci basitleştirme ve kolaylaştırmayı amaçlar.

Yukarıda sayılan temel özellikler  shopify kullananlar tarafından beğenilen ve uygulamanın olumlu yanlarını içeren öğelerdir. Bununla birlikte her uygulamada olduğu gibi shopify içeriğinde de dezavantajlı durumlar olabilmektedir. Uygulamanın dezavantajları özetle şu şekilde olmaktadır:

 • Öncelikle çok sayıda kullanıcısı bulunduğu için müşteri hizmetleri kimi zaman destek konusunda yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle çözümleme sırasında belli bir bekleme süresi meydana gelebilmektedir.
 • Yine uygulama dahilinde sunulan ana özelliğin yanı sıra ek hizmet ya da eklenti gibi içerikler yüksek fiyatlı olabilmektedir.
 • Küçük işletmelere dair sanal mağaza oluşturulması aşamasında pek çok özelliği barındırmak ve birlikte, kullanıcıların kendileri için özel olan ürünlerin ihtiyacını karşılama vasfı bulunmamaktadır.

 Bu özellikler temelde şok uygulamasının dezavantajları arasında gösterilebilir. Bununla birlikte;  shopify ile Türkiye’de satış yapmak günümüzde e ticaret yapmak isteyen çok sayıda kişi tarafından araştırılmaktadır.

Yorum yapabilirsiniz

Güncelleme Yapılıyor!

Anlayışınız için teşekkür ederiz. Webse yenileniyor, güncellemeler yapılırken çeşitli dil hatası ile karşılaşabilirsiniz şimdiden anlayışlı karşıladığınız için teşekkür ederiz.