Skip links

Opencart nedir? – Opencart nasıl kullanılır?

İnternet üzerinde çok fazla mecrada gündeme gelen ve özellikle e-ticaretle uğraşanların odak noktaları arasında yer alan opencart indir tarzındaki açıklamalardaki opencart tam olarak neyi ifade etmektedir? Yazımızda opencart nedir sorusunu cevaplandıralım; ardından kullanımına ve sunduğu imkanlara dair ayrıntılar sunarak devam edelim:

Opencart Nedir?

Temel olarak e-ticaret alanında kullanılmakta olan hizmetlerden birisidir. İnternet satışı olarak da ifade edilen kavram içerisinde firmaların kullanmış oldukları özel eğitici içeriklere dair yazılımlara script adı verilir. Talep doğrultusunda geliştirilen scriptler ile; pek çok kullanıcının duyduğu açık kaynak koduna sahip script hizmetleri aynı şekilde ilgi gören içerikler arasındadır. Opencart ise bu oluşumdaki hizmetlerden birisi olarak çalışmaktadır.

Opencart Kullanımı

Open kart kullanımı açısından bakıldığında; hem ücretsiz olması hem de kullanım pratikliği nedeni ile e-ticaret alanında en çok tercih edilen hazır içeriklerinden birisi olmaktadır. Bununla birlikte; opencart aracılığı ile kurulacak bir e-ticaret yazılımı açık kaynak kodlu olacağı için, ortaya çıkarılan web sitesine ait bir altyapı söz konusu olmaktadır ve kullanıcı uygulamanın içeriğinden bağımsız olarak yazılım üzerinden değişiklik ya da ekleme yapabilir. Bu kullanım kolaylığı opencart içeriğinde en faydalı noktalardan birisini oluşturur.

Opencart e-ticaret alt yapısında hangi kodlama teknolojileri mevcuttur içeriğine dair yukarıda verilen bilgilere ek olarak açık kaynak kodlu uygulamaların en çok tercih edilmekte olan içeriklerinden birisi olduğu söylenebilir. Opencart’ın en önemli işlevlerinden birisi olarak geliştirilebilir özelliği gösterilmektedir.

Aynı zamanda pratik kullanıma sahip olması ve modül ile eklenti gibi özelliklerinin çok sayıda olması nedeniyle tercih edilen bir uygulamadır. Yine uygulama dahilinde görsel temaya ait içerik çeşitliliği ve kolay şekilde entegrasyon kurulabilmesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Türkçe portalının bulunması ve video servis desteğine sahip olması gibi özellikleri de tercih nedenleri arasında sayılabilir.

 Opencart Tercih Edilme Sebepleri

Kısaca Opencart avantajlı tarafları olarak da ifade edilebilecek konu dahilinde ilk dikkat çeken özellik kullanımındaki kolaylıktır. Kod bakımından akıcı ve sade bir anlatıma sahip olması aynı zamanda tüm kullanım aşamalarında pratiklik ve kolaylık sağlaması açısından beğenilen bir uygulama olmaktadır.

Raporlama ile analiz etme gibi sistemler aracılığı ile internet sitesindeki verileri grafik şeklinde takip etme işlevi sunması da faydalı bir diğer özelliğidir. Aynı zamanda çeşitli arama motorlarına uyumlu yapısı ile dünya çapında alanda hizmet verebilmek kapasitesi yine o gün kart sisteminin avantajlı tarafları arasında yer alır.

Kullanıcılar tarafından önemli olan ödeme yönetimine dair ayrıntılar konusunda başarılı çalışmalar yürütür. Modül entegrasyonu adı verilen ve ödeme biçimini gelişmiş sistemler aracılığı ile yapılmasını sağlayan bir uygulamaya sahiptir. Yine muhasebe entegrasyonu özelliği ile de muhasebeye dair hesaplar arasında uyumluluğu göz etmekte ve e-ticaret alanında güvenli ödeme sağlamayı amaçlamaktadır.

 Opencart uzmanı adı altında pek çok kişinin hizmet vermeye başlamasının sebepleri arasında uygulamanın çok yoğun olarak kullanılması gelmektedir. Tercih eden kişi sayısı arttıkça bu alanda ayrıntılı bilgi sunmayı hedefleyen kişilerde çoğalmaktadır.

Yine uygulamanın faydalı taraflarından bir değere tema seçeneklerinin çeşitli olması ve modu seçenekleri konusunda da geniş bir yelpazeye sahip olmasıdır. Uygulama aracılığıyla tanımlanan SSL sertifikasının varlığı ile sanal pos modeline sahip olan tüm hizmetleri erişilebilir.

Kişiye ait sunucuya da hosting paketlerini içerisinde barındırma özelliğine sahip bir yazılım içerir. Opencart kurulumu resimli olarak pek çok sitede anlatımı mevcut olan ve kolaylıkla kurulum gerçekleştirilebilecek bir uygulama olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Leave a comment

Explore
Drag